DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21699171,28%
Muğla
24°

KAPALI

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

CHP, 99 Yaşında…

ABONE OL
Eylül 9, 2022 11:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’nin kuruluşunun 99’uncu yıldönümü dolayısıyla ilçe örgütü tarafından hazırlanan kutlama programının ilk bölümü Atapark’ta gerçekleşti. Atatürk Anıtı’na yöneticiler tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Düzenlenen törene; CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, eski dönem milletvekilleri Fevzi Topuz, Tolga Çandar, Zeki Çakıroğlu, Fahrettin Üstün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Halil Mutlu, Mehmet Ateş, CHP’li belediye meclis üyeleri, ilçe kadın ve gençlik kolları üyeleri, mahalle muhtarları ve partililer katıldı.

Kürsüye gelerek günün önem ve anlamını belirten konuşmayı yapan İlçe Başkanı Çetinkaya şunları söyledi:

CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRARAK


“Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında… Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir.

Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir.

Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan ‘Tek Adam’ rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır. Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız.

Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir.

CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz. Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında; demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir.

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK… KARARLIYIZ…
Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş yıldönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir.

Sorumluluğumuz büyük… Kararlıyız… Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir. Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

İlçe Başkanı Çetinkaya’nın yaptığı konuşmanın ardından Atapark’taki tören sona erdi. Programın ikinci bölümü ise parti binasının bulunduğu Arastapark’ta devam etti.

Buradaki program ise yine İlçe Başkanı Çetinkaya’nın konuşmasıyla başladı. Daha sonra ise CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan kürsüye geldi ve şunları söyledi:

“Bugün hepimiz için çok önemli ve çok değerli bir gün… Büyük Önder Atatürk’ün kuruluşumuzun gerçekleştiği günden beri bu mutluluğu yaşıyor, paylaşıyoruz. Ancak bugünün sadece kuruluş günü olarak değerlendirilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Niçin kurulduğumuzun anlamını, önemini farkındalığını hissettirmemiz gerek. Hatırlayın o yılları. Osmanlı, İstanbul’daki saraya hapsolmuş, emperyalist ülkelerin yönlendirmesiyle küçük bir Anadolu toprağına razı edilmişti. Jön Türkler zamanında yani 1800’lü yılların ortalarından cumhuriyetin kuruluşuna kadar bağımsızlığın önemi; yazılarla, şiirlerle vurgulanmaya çalışılmıştır.

Bunu çok iyi özümseyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başlangıçta küçük bir azınlıkla giriştiği büyük mücadelenin adımlarını; Samsun’da, Sivas’ta, Erzurum’da ve sonunda Ankara’da TBMM’ni kurmuş, sonra da büyük taarruz başlamıştır. Büyük taarruz içinde; Çanakkale’yi, Sakarya’yı, İnönü savaşlarını barındırmaktadır. İçinde, Türk ulusunun inancını, cesaretini ve Ata’sına olan bağlılığı barındırıyor. Kurtuluş mücadelesi kazanılmış, bunun siyasi olarak da sürdürülmesi gerekiyordu. İşte Cumhuriyet Halk Partisi bu düşünce ile kurulmuştur. Bugün, her zamankinden daha çok Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş felsefesine ihtiyacımız vardır. 99. Yıldönümümüz tüm partililerimize ve ülkemize kutlu olsun.”

Yapılan konuşmanın ardından üzerinde, CHP 99 yaşında yazılı pasta, yine parti yöneticileri tarafından kesildi. Kuruluş yıldönümü programı, katılımcılara çeşitli ikramlarla son buldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylar için veri politikamızı bekliyoruz.