DOLAR 32,8076 -0.16%
EURO 35,6371 -0.17%
ALTIN 2.540,94-0,15
BITCOIN 2156620-2,86%
Muğla
35°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İzmir’de Müzisyenler Milas’ta Katledilen Zehra İçin Biraraya Geldi

ABONE OL
Ağustos 5, 2022 10:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milas’ta bir gazinoda katledilen Zehra Bayır için bir araya gelen müzisyenler, kadın cinayetlerine dikkat çekerek adalet talebinde bulundu.

İzmir Müzisyenler Derneği (İMD), Turizm Eğlence Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS), Sokak Sanatçıları Derneği 24 Temmuz’da Muğla’nın Milas ilçesinde bir gazinoda katledilen müzisyen Zehra Bayır için adalet talebiyle Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. “Kölece çalışma düzenine son, insanca güvenceli çalışmak istiyoruz” yazılı pankartın taşındığı basın açıklamasında sık sık “İşçiler birlikte güçlü” “Kadın cinayetleri politiktir” “Zehra Bayır onurumuzdur” sloganları atıldı. Basın açıklamasını müzisyenler adına Melodi Zengin okudu.

Pandemi sürecinde mekan kapatmalar ve canlı müzik yasakları sonucu müzik emekçilerinin birçoğunun işsiz kaldığını, kimisinin enstrümanları satmak zorunda kaldığını hatırlatan Zengin, çoğunun kayıt dışı çalıştığı için müzik emekçisi olarak sayılmadıklarını belirtti.

‘KURTULUŞ ELLERİMİZDEDİR’

Ekonomik krizin yanı sıra müzik yasakları üzerinden yaşam tarzlarına müdahaleler gerçekleştiğini, müzik ve sahne emekçilerinin her geçen gün mafyatik mekanların insafında bir hayat sürdürmek zorunda kaldığına dikkati çeken Zengin, “İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararıyla birlikte kadınların yaşam güvencesinin tamamen ortadan kaldırıldığı bir süreçte 18 yaşında genç kadın bir müzisyen, Zehra Bayır katledildi. Aynı zamanda ülke genelinde evde sokakta ve nefes almaya çalıştığı her yerde hayatı zindan edilen kadınlar, çalıştıkları yerlerde de türlü mobbing ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. İstisnasız her gün bir kadın cinayeti haberiyle karşılaşıyoruz. Zehra Bayır arkadaşımızı katleden tam da bu mafyatik düzenin kendisidir. İktidarından, muhalefetine herkesin bu mafya düzenine bel bağladığı bu şartlarda kurtuluşumuz kendi ellerimizdedir” diye belirtti.

‘FAİL SERBEST BIRAKILDI’

Müzisyenleri güvencesiz ve uzun saatler çalıştıran, üzerinden milyonlarca para kazanan işverenlerin müzisyenlerin haklarını vermeyi çok gördüğünü belirten Zengin, “Gece yasaklarıyla ekmeğimize taş koyan, yaşamımızı ve geleceğimizi hiçbir şekilde güvenceye almayan bu sistem şimdi de bize “hakkınızı isterseniz ve katledilirseniz susacaksınız” diyor. Öyle ki biz bunu, patronu tarafından hakkını istediği için katledilen müzisyen kadın arkadaşımızın katillerinden Özkul Gazino’nun sahibi Ömer İlter’in serbest bırakılışından görüyoruz. Ne susacağız, ne biat edeceğiz. Başta kadın müzisyenler olarak, tüm müzisyenlerin nazarında güvenceli, eşit çalışma koşulları istiyoruz. Bu mafyaların bu cüreti müzisyenlerin emeğini hiçe sayan ve İstanbul Sözleşmesini bir gecede fesheden iktidardan aldığını biliyoruz” şeklinde ifade etti.

‘SİZE BOYUN EĞMİYORUZ’

Açıklamanın ardından Kadınlar Birlikte Güçlü adına söz alan Ebru Dinçel de AKP hükümetinin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi nedeniyle kadınların çok daha kolay katledildiğini söyledi. Dinçel, “Hükümet ‘erkekler siz öldürün tecavüz edin biz sizin arkanızdayız’ dedi. Mahkemelerde bu kadar kolay hareket edebilmelerinin nedeni erkek adaletin arkalarında olmasındandır. Katillere haksız tahrik indirimi veren iktidarın politikalarının sonucu olarak kadınlar sokaklarda işyerlerinde öldürülüyor. Bu yoksulluğu yaratmasaydınız mafyalara sermayeye bu ülkenin kaynaklarını peşkeş çekmeseydiniz Zehra ve binlerce kadın binlerce emekçi işsiz kalmayacak kötü şartlarda çalışmak zorunda kalmayacaktı. Katilleri de patronları da siz destekliyorsunuz ama biz de size boyun eğmiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylar için veri politikamızı bekliyoruz.