DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2154917-0,10%
Muğla
24°

PARÇALI BULUTLU

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Milas’ta Öğrencilerin Şubeleri, 24 Ağustos’ta Kura çekilerek Belirlenecek

ABONE OL
Ağustos 23, 2022 11:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni eğitim öğretim yılında Muğla ili genelinde tüm resmi okullarda İlkokul 1. Sınıf, Anasınıfı, Bağımsız Anaokulu ve Uygulama anasınıflarına yeni kayıt olan öğrencilerin şube ve öğretmenleri, okullarında yapılacak “kura” yöntemi ile belirlenecek. Kuralar, her sene olduğu gibi bu yılda tüm ilçelerde eş zamanlı olarak yapılacak. 24 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 10.30′ da gerçekleştirilecek kura işlemi okullarda velilerin huzurunda yapılacak.

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla okula yeni başlayacak olan anasınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin şube ve öğretmenlerini velilerin huzurunda çekilecek kura ile belirliyor. Velilerden ve öğretmenlerden gelen olumlu dönüşler neticesinde bu sene de kura uygulamasına devam eden İl Milli Eğitim Müdürlüğü kura işleminin 24 Ağustos tarihinde yapılacağını duyurdu.

Tüm Okullara Resmî Yazı Gönderildi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay imzasıyla 07 Temmuz 2022 tarihinde tüm ilçe  müdürlüklerine gönderilen resmî yazıda 13 ilçedeki  Bağımsız Anaokulları, İlkokullar ve Uygulama Anasınıfı olan okullarımızda okula yeni başlayacak öğrencilerin şube ve öğretmenlerinin kura ile belirleneceği ve tüm hazırlıkların titizlikle yapılması istendi. Eğitimde fırsat eşitliği ve her öğrencinin eğitim öğretim hakkından eşit ölçüde yararlanabilmesi ilkesine vurgu yapılan yazıda şube belirleme sürecinde yapılacaklar ve uyulması gereken kurallar sıralandı.  

Kuralar 24 Ağustos’ta Çekiliyor

Tüm ilçelerde eş zamanlı olarak 24 Ağustos tarihinde saat 10.30′ da ve şube sayısı fazla olan okullarda 14.00 ‘da şube belirleme kuraları gerçekleştirilecek. Komisyonlar marifetiyle öğrenci velilerinin önünde gerçekleştirilecek olan kura işlemi ile okula yeni başlayacak olan öğrencilerin şube ve öğretmenleri belirlenmiş olacak.  

Kız ve Erkek Öğrencilerin Eşit Dağılımı Sağlanacak

Şubelerde kız ve erkek öğrencilerin eşit dağılımının sağlanması için kuraları ayrı ayrı çekilecek. Ayrıca okulda yabancı uyruklu öğrenciler var ise şubelere eşit dağılımının sağlanması için bu öğrencilerin de kuraları ayrı torbadan çekilecek.

İkiz Kardeşi Olan Öğrenciler İçin Seçim Hakkı Veriliyor

İkiz öğrencilerin aynı şubede eğitim görmeleri konusunda veli talebi doğrultusunda öğrencilerin kura işlemi gerçekleştirilecek, aynı sınıfta okuması talebi olan öğrencilerin isimleri tek bir kura kâğıdına yazılarak kuraya sokulacak; farklı sınıf talebinde ise öğrenciler ayrı kura torbasında kuraya katılacaklar. 

Katılamayan Veliler İçin de Kura Çekilecek

Kura saatinde okula gelmeyen ve çekilişe katılmayan velilerin yerine komisyon tarafından çekiliş yapılacak ve öğrencinin şubesi ve öğretmeni belirlenecektir. Bu işlemler komisyonca tutanak altına alınacak.

Öğretmenlerin Şubeleri de Kura İle Belirlenecek

Öğrencilerin şube belirleme işlemleri tamamlandıktan sonra öğretmenlerin şubeleri de kura ile belirlenecek.

Nakillerde Kura Uygulanacak

Kura ile şube belirleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı içerisinde okuluna nakil olarak gelen 1. sınıf ve okulöncesi öğrencileri komisyon tarafından mevcudu en az olan şubeye yerleştirilecek, öğrenci sayısı eşit birden fazla şube var ise sadece bu şubeler için kura işlemi gerçekleştirilecek. Bu sayede okula sonradan nakil ile gelmiş olsa dahi öğrencinin diğer öğrencilerle aynı ölçüde fırsat eşitliği  sağlanmış olacak.

Öğrenciler Yeni Sınıflarında Uyum Eğitimine Alınacaklar

Anasınıfı ve İlkokul 1.sınıf öğrencilerinin uyum haftası 5-9 Eylül tarihleri arasında uygulanacak. Öğrenci ve velilere şube öğretmenleri tarafından uyum eğitimi sürecinde okulun tanıtımı ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında uygulanacak program hakkında gerekli bilgilendirme yapılacak.

İlk Ders Zili 12 Eylül 2022 Pazartesi Günü

Okullarda yeni eğitim öğretim yılı 12 Eylül 2022 Pazartesi günü başlayacak. İlk ara tatil 14-18 Kasım 2022’de yapılacak. Öğrenciler 23 Ocak-3 Şubat 2023 arasında yarıyıl tatili yapacaklar. 17-20 Nisan 2023’de ise ikinci ara tatil yapılacak. Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde yaz tatiline girecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylar için veri politikamızı bekliyoruz.