DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2152558-0,04%
Muğla
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Muğla’da Pınar Gültekin İçin “Adalet Nöbeti” Devam Ediyor

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 11:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimine tepki gösteren Menteşe Kadın Platformu, “adalet nöbeti”ne devam etti. Burada yaptıkları açıklamada kararı tanımadıklarını kaydeden kadınlar, katil Cemal Metin Avcı’nın bir an önce gereken cezayı almasını talep etti.
Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldüren katil Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının “haksız tahrik indirimi” ile 23 yıla indirilmesine tepki gösteren kadınlar, 28 Haziran’da başlattıkları “adalet nöbeti”ne devam ediyor.
Menteşe Kadın Platformu olarak Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Pınar Gültekin için adalet nöbetindeyiz. Bu dava daha bitmedi” yazılı pankart açtı, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “Yaşasın kadın dayanışması” şeklinde slogan attı.
Grup adına açıklama yapan Dilek Bulut, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını bekledikleri Cemal Metin Avcı’nın “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıl ceza aldığını ifade etti.
İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamalarında sonuç değişmezse katilin indirilmiş cezanın da belli bir kısmını yatacağını, ardından denetimli serbestlik hükümleri de uygulanarak cezaevinden çıkacağını kaydeden Bulut, cinayetler sonlanıncaya kadar yılmadan, susmadan mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdi.
Kadınlar tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İki yıldan beri Menteşe Kadın Platformu Bileşenleri ve Türkiye’deki pek çok kadın örgütü ile birlikte, 13 duruşma boyunca Pınar’ın Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde vahşice ve soğukkanlılıkla işlenmiş cinayetinin yargılanmasını değil, bir kadının yargılanmasını izledik. Pınar’ın hayatı, yaşamı, giydikleri, söyledikleri, gittiği yerler katilin haklı gösterilmesi için mahkeme salonunda ifşa edildi.Oysa her şey o kadar netti ki katil cinayeti tüm ayrıntıları ile itiraf etmişti. Pınar canavarca katledilmişti. Canavarca hislerle cinayet işlemek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını beklediğimiz katil Cemal Metin Avcı hiçbirimizin aklının ve vicdanın almadığı bir biçimde “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıl ceza aldı.
“Pınar’ın hayatı, yaşamı, giydikleri, söyledikleri, gittiği yerler katilin haklı gösterilmesi için mahkeme salonunda ifşa edildi. Oysa her şey o kadar netti ki katil cinayeti tüm ayrıntıları ile itiraf etmişti. Pınar canavarca katledilmişti. Canavarca hislerle cinayet işlemek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını beklediğimiz katil Cemal Metin Avcı hiçbirimizin aklının ve vicdanın almadığı bir biçimde “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıl ceza aldı.
20 Haziranda verilen bu kararın gerekçeleri tüm kamuoyunun merak konusuydu. Katile Pınar ne yapmıştı da önce boğulmayı, canlı canlı yakılmayı, üzerine beton dökülmeyi hak etmişti?
‘KATİL, TAHRİK İNDİRİMİ ALABİLMEK İÇİN ÜÇ KERE SAVUNMA DEĞİŞTİRDİ’
13 Mahkeme boyunca bunun gerekçelerini aradı erkek adalet. Haksız tahrik indirimini alabilmek için üç kere savunma değiştirdi katil. Önce Pınar’ın para talep ettiğini, sonra kendisini bıçaklamaya kalktığını, sonra da özel görüntülerini videoya kaydedip tehdit ettiğini söyledi. Hiç biri duruşmalar boyunca kanıtlanamadı. Ama mahkeme pek çok davada göstermediği titizliği bu davada gösterdi. 27 yaşında bir kadının tüm özel hayatını, telefonlarını, bilgisayarını, ilişkilerini ve arkadaşlarını didik didik edildi. Her aşaması tasarlanmış olan bu cinayet sonunda, katil erkek adaletin koruyuculuğu ile haksız tahrik indirimini kaptı. Bu karar nasıl bir vahşetle bir kadını öldürürseniz öldürün biz seni koruruz demektir.
“Bir erkeğin tasarlayarak ve planlayarak, ailesiyle beraber delilleri yok ederek, “benim vicdanım rahat, heyetin de rahat olsun” diyerek, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yüksek görüşlerini beyan ederek işlediği cinayetin, sadece kadının haksız fiillerine karşı işlenmiş tepkisel bir suç olduğu sonucuna nasıl ulaşılır? O kadının öldürülmesinden sonra o delillerin yok edilmesine yardım edenler -ki bu delillerden biri kadının bizzat kendisi- nasıl beraat eder? Buna, nasıl haksız tahrik gibi bir indirim sebebi uygulanır? Nasıl bir anlık hiddet ve anlık tepki, bir kadını yakarak öldürdükten saatler sonra üzerine beton dökmeye varıp, yakalanınca da kadını ayaklar altına alan bir savunma yapmaya varır? Tüm bu kurgunun, planın ve ezberin, anlık bir tepki cinayetinden kaynaklandığına kim inanır? Pınar’ın bedeni bulunmasaydı, hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam edecek olan o katil ve işbirlikçileri nasıl haksız tahrik altında bu cinayeti işlemiş görülebilir?”
‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ’
Hiçbir pişmanlık belirtisi göstermeyen pişkin bir erkeğe, haksız tahrik indirimi tam da bu şekilde uygulanıyor: İstanbul Sözleşmesi’nin yokluğunda. Çünkü Sözleşme’nin 42. maddesi, herhangi bir şiddet eyleminden sonra başlayan cezai soruşturma ve kovuşturmalarda, erkeklerin namus, gelenek, görenek, erkeklik onuru, kültür, toplumsal durum gibi bahanelerle cezada indirim alamayacağını, bu sebeplerle haksız tahrik hükmünün uygulanmayacağını garanti altına alıyordu. Bunun içindir İstanbul sözleşmesi inadımız. Yaşamlarımızdan vazgeçmememizkatiller tahrik olduklarında indirim alıp sokaklara salınmasınlar diyedir mücadelemiz. Onun için buradan bir kere daha sesleniyoruz “İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”.
Eğer İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamalarında sonuç değişmezse, fail indirilmiş cezanın da belli bir kısmını yatacak, ardından denetimli serbestlik hükümleri de uygulanacak ve cezaevinden çıkacak. Bir kadının yaşamının, bir erkeğin tahrik olmasına gerekçe olamayacağını biliyorlar, biliyoruz.
Tüm istinaf ve Yargıtay süresince tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacağız. Bir tek kadın daha öldürülmesin diye, katiller tahrik indirimi alamasın diye, Eşit ve özgür bir yaşam için,gerçek adalet bir gün kadın katillerini sadece bir kadını öldürdüğü için ömür boyu hapsetsin diye…
Bu dava kadın örgütleri açısından bitmemiştir. Tüm kadın katilleri ve onlara yardım edenler gereken cezayı alana kadar her bir kadın cinayeti davası bizim davamızdır. Katillerin ve hakimlerin vicdanları rahat olsa da bu ülkedeki tüm kadınlar katillerin cezalandırılması ve bu cinayetler sonlanıncaya kadar yılmadan, susmadan isyan ve mücadele etmeye devam edecektir.
Bu karar tıpkı İstanbul Sözleşmesi’nin feshi gibi kadın örgütleri açısından yok hükmündedir. Erkek adalet tarafından verilmiş bu kararı kabul etmiyoruz. Pınar Gültekin davası bitmedi. Yeni başlıyor.
Pınar Gültekin ve tüm öldürülen kadınlar isyanımızdır!!! Gerekçeli kararı tanımıyoruz.!!! Karar bir an önce bozulmalı katil Cemal Metin Avcı ve işbirlikçileri gereken cezayı almalıdır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylar için veri politikamızı bekliyoruz.